Nakit Lojistiğinin Dijitalleşmesi Konusunda Vaka Çalışması

Mevcut durum: Nakit Logistiği (CIT) şirketlerinin çoğu, sahada sipariş toplama, işleme ve sipariş takibi için gerekli otomasyondan yoksundur. Çoğu işlem hala manuel olarak yürütülmektedir ve manuel işleme birçok kâğıt formunun doldurulmasını gerektirir. Bantaş'ın kurulduğu ilk günlerde de durum böyleydi.
Bantaş'ın işlem hacmi arttıkça, operasyonların izlenebilirliği bir zorunluluk haline geldi ve Otokod, Bantaş için ManageCash'i (eski adıyla MODAS-Mobil Dağıtım Sistemi) hayata geçirdi ve Bantaş ERP Sistemi'ne entegrre edildi. Bantaş'ın kendi ERP Sistemi ve ManageCash sistemi artık tam entegre çalışarak iş emirlerini otomatikleştiriyor ve sahada taşınacak nakitlerin kontrolünü, barkodlu güvenlik mühürleri ile nakit işlemlerini, dokunmatik kiosk PC'lerde siparişleri sayıyor, aktarıyor ve sonuçlandırıyor. Ayrıca saha operasyonlarının güvenli, hızlı ve hatasız yürütülmesi için Android işletim sistemli telefonlar için mobil uygulama geliştirilmiştir. Bunun dışında Merkez Bankası işlemleri otomatik olarak gerçekleştirilmiş ve günlük işlemler optimize edilmiştir. Dijitalleşmenin faydaları: Aşağıda da görüleceği üzere işletme maliyetlerinde, zaman ve hatalarda önemli bir azalma olmuştur.


Zırhlı Araçlar, sigorta limitlerine karşı online olarak kontrol edilir.
İnsan hatalarını en aza indirme (%30'a kadar) SLA performansını iyileştirme/ATM çalışma süresini artırma

Barkodlu güvenlik mühürleri aracılığıyla çevrimiçi borçları takip etme (%100 görünürlük)
Android mobil uygulaması ile ATM kontrol listelerini destekleme

Toplam Sahip Olma maliyetinde (ROI) indirim
Çalışan fazla mesailerinde azalma

Kağıtsız operasyonlar & e-ırsaliye
Durak başına işlem sürelerinin kısaltılması..

Ve diğerleri…

Bantaş (kuruluş 2009), Denizbank, QNB Finansbank ve TEB (BNP Paribas) olmak üzere önde gelen üç ticari bankanın ortak girişimi olan Türkiye'nin önde gelen nakit lojistik şirketidir.

Otokod (kuruluş 1990), 2011 yılından bu yana Nakit Tedarik Zinciri genelinde süreç optimizasyonunu hızlandırma ve somut hız ve maliyet düşüşü sağlama konusunda finansal kuruluşlara ve Nakit Lojistik şirketlerine güç veriyor. Yenilikçi yazılım çözümleriyle kârlılık ve hızlı yatırım getirisi sağlıyor.